Neuzatvorené PZP vás môže vyjsť draho

Takto jednoducho sa môžete dostať do problémovPZP  je typ zabezpečenia každého vozidla, ktoré môže byť súčasťou cestnej premávky a ktoré potrebuje technické osvedčenie. Niekedy sa zvyklo tvrdiť, že toto zabezpečenie sa týka len automobilov, to však v dnešnej dobe nie je pravda. Koho sa toto zabezpečenie týka, prečo šťastie nepokúšať a kde zohnať tú najlepšiu ponuku na trhu si povieme v článku. Alebo si priamo otvorte web finermat.sk, ktorý popisuje riešenie tejto problematiky.

Pre koho to platí?

Je povinné pre každého majiteľa vozidiel, ktoré majú motor (automobil, motocykel, dodávka, kamión atď.) alebo motor nemajú (prípojné vozidlo napr. vozík). Takisto sa táto povinnosť týka takých vozidiel, ktoré majú evidenčné číslo (všetky vyššie zmienené), ale aj ktoré ho nemajú (napr. niektoré poľnohospodárske stroje, vysokozdvižný vozík atď.). Neuzatvorené alebo aj neplatné PZP vás môže vyjsť veľmi draho, čo dokazujú nielen majitelia pokutovaných vozidiel, ale aj oficiálne vyhlášky. Právo pokutovať vás majú hliadky policajného zboru pri náhodnej kontrole, kedy je potrebné preukázať sa niekoľkými papiermi od vozidla.

Čo ak kontrola zistí, že nie ste poistený?

Ak policajná hliadka zistí, že nemáte PZP alebo že ho máte neplatné, očakávajte pokuty. Môžu prekročiť až stovky eur. Preto si dátum platnosti vždy kontrolujte a radšej neriskujte jazdu s takýmto vozidlom. Je predsa menej nákladnejšie zaplatiť za tento druh ročného zabezpečenia vozidla, než jednorazovo zaplatiť oveľa viac. Strata by bola dvoj, ak nie trojnásobná.

Čo ak spôsobíte dopravnú nehodu s nepoisteným vozidlom?

Najhorší scenár, aký sa môže majiteľovi nepoisteného vozidla prihodiť, je spôsobiť nehodu. To, že nemáte uzatvorené PZP vás bude stavať do toho najhoršieho svetla. Budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka všetky škody spôsobené sebe, iným vozidlám a nevyhnete sa ani mastnej pokute. Preto, lebo ste nerešpektovali zákon. Konkrétne čísla sa môžete dozvedieť zo zákona, no môžete byť veľmi šokovaný, ak vám niekto zavalí aj niekoľkomiliónovú pokutu. Čo by ste v takej situácii robili? Radšej si svoje vozidlo zabezpečíte, nech už ide o akýkoľvek druh.

Chcete ten najlepší produkt?Porovnanie toho najlepšieho online

Nie každému je jedno, aký produkt si kúpi. Je logické, že všetci chceme to najlepšie. A ešte lepšie by bolo, kebyže to je kombinácia lacného, a to aj v prípade PZP.

Vašou jedinou úlohou bude vypísať online formulár na danej stránke. Pričom si dajte pozor na to, aby všetky údaje, ktoré zadáte, boli presné. Ak všetky údaje o poisťovanom vozidle neviete naspamäť, odporúčame vám si nachystať jeho technický preukaz. Bude nutné zadať údaje ako napr.:

  • objem a výkon motora,
  • rok výroby,
  • najväčšia prípustná hmotnosť,
  • prevádzková hmotnosť,
  • približný počet km najazdených za rok atď.

Potrebné budú aj iné údaje, ktoré sa netýkajú len vozidla, ale aj jeho majiteľa a aj tie vedia ovplyvniť výslednú cenu online PZP.

To, že sú najlepšie ceny dostupné jedine online vám dosvedčí bezplatné porovnanie ponúk na vyššie zmienenej stránke. Ak by ste chceli jednotlivé ponuky zisťovať osobne, museli by ste pochodiť viacero pobočiek. Tým by ste zbytočne strácali čas a možno by ste sa k tej najvýhodnejšej ponuke ani vôbec nedopracovali. Museli by ste sa uspokojiť s tým, že vám nejaký pracovník povie, že práve tá jeho ponuka je na trhu najlepšia. Ak sa ale do pátrania pustíte sami, pomocou porovnania online, rozhodne vás najlepšia ponuka neobíde.

Zaujala vás nejaká ponuka z porovnania?

Ak ste si z porovnania online našli vhodné poistenie, či už auta, motocykla, prípojného vozidla alebo iného dopravného prostriedku, môžete o neho aj okamžite požiadať. Na ponuku, ktorá vás zaujala, si jednoducho kliknite. Potom doplňte ešte niekoľko údajov a na vašu mailovú adresu vám bude doručená správa. Tá bude v prílohe obsahovať dokumenty ako:

  • dočasná biela karta, ktorú si musíte okamžite vytlačiť,
  • návrh a podmienky zmluvy,
  • ale aj údaje na zaplatenie poistného, aby sa vaše zabezpečenie vozidla mohlo naplniť.

Dajte si pozor, aby ste poistné zaplatili do 30 dní, pretože to je zároveň doba platnosti dočasnej bielej karty.

Po zaplatení poistnej sumy vám bude do niekoľkých dní doručená poštou originál biela a zelená karta, ktoré takisto musíte nosiť pri sebe vždy, ak používate vozidlo, na ktoré sa vzťahujú. Z vyššie zmienených faktov vyplýva aj to, že policajná hliadka vám môže pri náhodnej kontrole vozidla udeliť pokutu aj preto, že sa príslušnými dokladmi nevedeli preukázať. Tak si teda dávajte pozor na to, aby ste všetko potrebné mali vždy pri sebe.

Z nášho článku nám vyplýva, že najlepšie a najlacnejšie PZP, o ktorom sa môžete dočítať aj v inom článku, je získateľné online na hore uvedenej stránke, ktorá vám dokonca vygeneruje bezplatné porovnanie viacerých ponúk tohto typu zabezpečenia vozidla.

Vložiť komentár