Neuzatvorené PZP vás môže vyjsť draho

Takto jednoducho sa môžete dostať do problémovPZP alebo povinné zmluvné poistenie je typ zabezpečenia každého vozidla, ktoré môže byť súčasťou cestnej premávky a ktoré potrebuje technické osvedčenie. Niekedy sa zvyklo tvrdiť, že toto zabezpečenie sa týka len automobilov, to však v dnešnej dobe nie je pravda. Koho sa toto zabezpečenie týka, prečo šťastie nepokúšať a kde zohnať tú najlepšiu ponuku na trhu si povieme v tomto článku.

Pre koho to platí?

PZP je povinné pre každého majiteľa vozidiel, ktoré majú motor (automobil, motocykel, dodávka, kamión atď.) alebo motor nemajú (prípojné vozidlo napr. vozík). Takisto sa táto povinnosť týka takých vozidiel, ktoré majú evidenčné číslo (všetky vyššie zmienené), ale aj ktoré ho nemajú (napr. niektoré poľnohospodárske stroje, vysokozdvižný vozík atď.). Neuzatvorené alebo aj neplatné PZP vás môže vyjsť veľmi draho, čo dokazujú nielen majitelia pokutovaných vozidiel, ale aj oficiálne vyhlášky. Právo pokutovať vás majú hliadky policajného zboru pri náhodnej kontrole, kedy je potrebné preukázať sa niekoľkými papiermi od vozidla.

Čo ak kontrola zistí, že nie ste poistený?

Ak policajná hliadka pri bežnej kontrole vášho vozidla zistí, že nemáte uzatvorené PZP alebo že ho už máte neplatné, hrozia vám pokuty, ktoré môžu prekročiť až stovky eur. Preto si dátum platnosti vždy kontrolujte a radšej neriskujte jazdu s takýmto vozidlom. Je predsa menej nákladnejšie zaplatiť za tento druh ročného zabezpečenia vozidla, než jednorazovo zaplatiť oveľa viac a až potom sa rozhodnúť pre tento produkt. Strata by bola dvoj, ak nie trojnásobná.

Čo ak spôsobíte dopravnú nehodu s nepoisteným vozidlom?

Najhorší scenár, aký sa môže majiteľovi nepoisteného vozidla prihodiť, je spôsobiť nehodu. To, že nemáte uzatvorené PZP vás bude stavať do toho najhoršieho svetla, a vy budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka všetky škody spôsobené sebe, iným vozidlám a nevyhnete sa ani mastnej pokute, že ste nerešpektovali zákon. Konkrétne čísla sa môžete dozvedieť zo zákona o povinnom zmluvnom poistení, no môžete byť veľmi šokovaný, ak vám niekto zavalí aj niekoľkomiliónovú pokutu. Čo by ste v takej situácii robili? Radšej si svoje vozidlo zabezpečíte, nech už ide o akýkoľvek druh.

Chcete ten najlepší produkt?Porovnanie toho najlepšieho online

Nie každému je jedno, aký produkt si kúpi. Je logické, že všetci chceme to najlepšie, a ešte lepšie by bolo, kebyže to je kombinácia toho najlepšieho a najlacnejšieho, a to aj v prípade PZP, ak o neho žiadate online. Ak si kliknete na hore vyznačený výraz, okamžite budete presmerovaný na stránku, ktorá vám urobí online porovnanie viacerých ponúk PZP a vo výsledkoch si určite nájdete to najlepšie a najlacnejšie riešenie pre vás.

Vašou jedinou úlohou bude vypísať online formulár na danej stránke, pričom si dajte pozor na to, aby všetky údaje, ktoré zadáte, boli presné. Ak všetky údaje o poisťovanom vozidle neviete naspamäť, odporúčame vám si nachystať jeho technický preukaz, pretože bude nutné zadať údaje ako napr. objem a výkon motora, rok výroby, najväčšia prípustná hmotnosť, prevádzková hmotnosť, približný počet km najazdených za rok atď. Potrebné budú aj iné údaje, ktoré sa netýkajú len vozidla, ale aj jeho majiteľa a aj tie vedia ovplyvniť výslednú cenu PZP online.

To, že sú najlepšie ceny PZP dostupné jedine online vám dosvedčí bezplatné porovnanie ponúk na vyššie zmienenej stránke. Ak by ste chceli jednotlivé ponuky zisťovať osobne, museli by ste pochodiť viacero pobočiek, čím by ste zbytočne strácali čas a možno by ste sa k tej najvýhodnejšej ponuke ani vôbec nedopracovali. Museli by ste sa uspokojiť s tým, že vám nejaký pracovník povie, že práve tá jeho ponuka je na trhu najlepšia. Ak sa ale do pátrania pustíte sami, pomocou porovnania PZP online, rozhodne vás najlepšia ponuka neobíde.

Zaujala vás nejaká ponuka z porovnania?

Ak ste si z porovnania online našli to najlepšie a najlacnejšie PZP či už auta, motocykla, prípojného vozidla alebo iného dopravného prostriedku, môžete o neho aj okamžite požiadať. Na ponuku, ktorá vás zaujala, si jednoducho kliknite, doplňte ešte niekoľko údajov a na vašu mailovú adresu vám bude doručená správa, ktorá bude v prílohe obsahovať dokumenty ako: dočasná biela karta, ktorú si musíte okamžite vytlačiť, návrh a podmienky zmluvy, ale aj údaje na zaplatenie poistného, aby sa vaše zabezpečenie vozidla mohlo naplniť. Dajte si pozor, aby ste poistné zaplatili do 30 dní, pretože to je zároveň doba platnosti dočasnej bielej karty.

Po zaplatení poistnej sumy vám bude do niekoľkých dní doručená poštou originál biela a zelená karta, ktoré takisto musíte nosiť pri sebe vždy, ak používate vozidlo, na ktoré sa vzťahujú. Z vyššie zmienených faktov vyplýva aj to, že policajná hliadka vám môže pri náhodnej kontrole vozidla udeliť pokutu aj preto, že sa príslušnými dokladmi nevedeli preukázať. Tak si teda dávajte pozor na to, aby ste všetko potrebné mali vždy pri sebe.

Z nášho článku nám vyplýva, že najlepšie a najlacnejšie PZP, o ktorom sa môžete dočítať aj v inom článku, je získateľné online na hore uvedenej stránke, ktorá vám dokonca vygeneruje bezplatné porovnanie viacerých ponúk tohto typu zabezpečenia vozidla.

Leave a Comment